Podróże i rekreacja

Źródło
Republika Czeska otrzymała od Światowej Rady Podróży i Turystyki (WTTC) międzynarodowy certyfikat „Safe Travels Stamp“, potwierdzający bezpieczeństwo podróżowania do tego kraju.
Wszystkich, którzy chcieliby cofnąć się w czasie i zobaczyć, jak dawniej wyglądało życie na wsi zapraszamy na wycieczkę do czeskich skansenów. Zobaczymy tu tradycyjną architekturę ludową, bogato zdobione stroje i unikatowe zabytki techniki. Poznamy zwyczaje ludowe, spróbujemy miejscowych specjałów i zajrzymy do warsztatów rzemieślniczych.
Każdego roku we wrześniu, w ramach Dni Dziedzictwa Europejskiego w Czechach (European Heritage Days), otwierają się dla szerokiej publiczności podwoje najciekawszych zabytków, także tych zwykle niedostępnych dla turystów. W tym roku impreza potrwa od soboty 11 września do niedzieli 19 września. Uroczysta inauguracja odbędzie się w Uherskim Hradištu na Morawach Wschodnich.
Szklane Miasteczko to nazwa corocznego festiwalu rzemiosła szklarskiego, który odbywa się w mieście Železný Brod w Kraju Libereckim. Miasto leży na północy Czech, zaledwie 30 km od granicy z Polską (43 km od Szklarskiej Poręby).
Lasy bukowe Gór Izerskich zostały w lipcu wpisane na listę światowego dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego UNESCO.
Jedna z największych atrakcji Pragi, Fontanna Křižíka, znów ożyła. Po czterech latach przerwy słynna fontanna na terenie Praskiego Centrum Wystawienniczego (Výstaviště Praha) znów ukazała się widzom w pełnym świetle. Premierowe przedstawienie Magiczna Fontanna w wykonaniu czeskiej grupy artystycznej Pyroterra odbyło się w lipcu. Wspaniały spektakl plenerowy łączył najnowocześniejsze efekty technologiczne z monumentalnym dziełem czeskiego wynalazcy, inżyniera elektryka i przemysłowca Františka Křižíka. Premierowe przedstawienie upamiętniło symbolicznie 174 rocznicę jego narodzin.
Jedenaście miast uzdrowiskowych Europy, w tym Karlowe Wary, Mariańskie Łaźnie i Franciszkowe Łaźnie, zdobyły tytuł światowego dziedzictwa UNESCO. Zdecydował o tym Komitet Światowego Dziedzictwa na swojej 44. sesji w mieście Fuzhou w Chinach. Ze względu na globalną pandemię spotkanie odbyło się online od 16 do 31 lipca.
Trzeba pokonać dziesiątki schodów i lęk wysokości, by w nagrodę podziwiać przepiękny krajobraz, niczym z  lotu ptaka. Na amatorów wspinaczek i zapierających dech w piersiach widoków w Czechach czeka ponad 400 wież widokowych. Niektóre powstały już w XIX wieku.
W regionie Moraw Wschodnich znajdziemy setki kilometrów tras rowerowych, o łatwym poziomie trudności, odpowiednich dla rodzin z dziećmi.
Nowa trasa wyznaczona przez Klub Czeskich Turystów mierzy tysiąc kilometrów i wiedzie przez górskie tereny wzdłuż granicy z Polską i Niemcami. Trasa jest podzielona na poszczególne odcinki, łatwo więc można zaplanować sobie zarówno weekendową, jak i dłuższą wycieczkę.
W okolicach Pragi znajdziemy wiele ciekawych pod względem przyrodniczym miejsc: malownicze doliny rzek Łaby, Berounki, Sázavy czy Wełtawy, gęste lasy Ziemi Křivoklátskiej, jaskinie i sztolnie Czeskiego Krasu. Na miłośników zabytków czekają liczne zamki i pałace, między innymi Nelahozeves, Loučeň, Kačina, Točník i Žebrák, Czeski Šternberk, Křivoklát i Karlštejn.
W Rudawach znajdziemy tysiące kilometrów oznakowanych i sukcesywnie rozbudowywanych tras rowerowych. Często prowadzą one w pobliżu najpopularniejszych miejsc turystycznych regionu: zabytków, atrakcji przyrodniczych i malowniczych miast. Na miłośników adrenaliny czekają trasy typu flow trail, jedne z najdłuższych w Europie i najdłuższa tyrolka w Czechach.
Region Szumawa, nazywany, ze względu na swe położenie i przyrodę, zielonym dachem Europy, rozkłada się na pograniczu Czech, Austrii i Bawarii. Znajdziemy tu jeziora polodowcowe, rozległe torfowiska i pozostałości dawnych puszcz, do których należy na przykład Puszcza Boubínska. Spośród rzadkich gatunków zwierząt żyją tu między innymi rysie.
Region Wysoczyzna, leżący na granicy historycznych Czech i Moraw, wyróżnia się wiejską idyllą, głębokimi lasami, łąkami i stawami rybnymi, historycznymi miastami, zabytkami techniki, a także perełkami wpisanymi na listę UNESCO, do których należy Telč, Třebíč i Žďár nad Sázavou z kościołem pielgrzymkowym św. Jana Nepomucena na Zielonej Górze, wzniesionym w stylu gotyku barokowego przez mistrza Jana Blažeja Santiniego.
Dokładnie przed rokiem 30 czerwca 2020 roku, po trwającej sześć lat odbudowie, otwarto schronisko Libušín na przełęczy Pustevny w Beskidzie Śląsko-Morawskim.
Zapraszamy na wycieczkę do ciekawego regionu Pogranicza Kłodzkiego. Zwiedzimy tu fortyfikacje, zabytkowe miasta i pałace, punkty widokowe, romantyczną dolinę rzek Úpy i Metui i słynne miasta skalne. Warto zaplanować wycieczkę podczas odbywającego się w regionie Festiwalu Wrażeń.
W tegorocznym sezonie turystycznym czeskie zamki i pałace szykują wiele nowości. Na turystów czekają nowe trasy zwiedzania, nowe ekspozycje czy wyremontowane wnętrza. Zabytkowe obiekty w Czechach otworzyły swe podwoje dla zwiedzających, oczywiście z zachowaniem obowiązującego reżimu sanitarnego.
Huta szkła Moser może pochwalić się ponad 160-letnią tradycją produkcji szklanych dzieł sztuki. Jej wyroby trafiały do rąk cesarzy i władców, polityków i celebrytów. W Czechach Moser ma cztery salony sprzedaży (dwa w Pradze i dwa w Karlowych Warach), ale swoje produkty oferuje również w sklepach na całym świecie.
Miasta, zamki, ogrody, a nawet wioska i stadnina. Aż 14 czeskich zabytków znajduje się na liście materialnego dziedzictwa UNESCO:
Trasy piwne, podobnie jak minibrowary, stały się niezwykle popularne wśród turystów. Oferują miłośnikom piwa, oprócz degustacji ulubionego napoju, także ruch na świeżym powietrzu i zwiedzanie ciekawych miejsc. Warto zaplanować sobie dłuższą wycieczkę, aby każdego dnia zwiedzić jeden browar i okoliczne atrakcje.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
 
Polityka Prywatności