W marcu wylądują na nim pierwsze zagraniczne samoloty.
1 listopada ubr. zainaugurowano działalność nowego międzynarodowego egipskiego lotniska - Sphinx International Airport. Jako pierwszy wylądował na nim samolot Air Cairo z Sharm El Sheikh. Sukcesywnie uruchomiane są połączenie lotnicze do Luksoru i Asuanu. Na 30 marca zapowiedziano inaugurację pierwszej międzynarodowej trasy. Będą to rejsy z Frankfurtu obsługiwane przez samoloty niemieckiej linii Condor.
Lotnisko blisko ważnych zabytków
Lotnisko Sphinx International Airport robi naprawdę duże wrażenie. Jest nowoczesne i przestronne.
Usytuowane jest ono przy pustynnej drodze wiodącej z Aleksandrii do Kairu. 41 km od słynnych Piramid w Gizie i Wielkiego Muzeum Egipskiego, którego otwarcie planowane jest w najbliższym czasie. Przejazd autokarem z lotniska do tych obiektów zajmuje ok. 40 minut.
Jego zadaniem jest odciążenie działającego do tej pory lotniska w Kairze (13 mln pasażerów w 2019 r.) oraz obsługa rosnącego ruchu turystycznego wokół piramid w Gizie. Jego znaczący wzrost jest przewidywany w związku z planowanym otwarciem Wielkiego Muzeum Egipskiego, które będzie największym muzeum archeologicznym na świecie. Otwarcie nowego lotniska ułatwi połączenia z kurortami nad Morzem Czerwonym (w szczególności z Szarm el-Szejk i Hurghadą), ma pobudzić jednodniowe programy turystyczne i ułatwić eksport.
Rozbudowa przed rozpoczęciem regularnej działalności
Historia tego lotniska jest niezwykła. Po wybudowaniu czekało ono trzy lata na uruchomienie regularnych połączeń. Jeszcze zanim tego dokonano, już przeprowadzono rozbudowę tego lotniska.
Lotnisko Sphinx powstało w latach 2017-2018. Pierwsze loty testowe do Hurghady, Sharm El Sheikh, Luxoru i Asuanu przeprowadziły w styczniu 2019 r. samoloty Egypt Air Express. Rok później wylądował na nim pierwszy zagraniczny samolot, który przyleciał z Jordanii. Pandemia koronawirusa spowodowała, że nie uruchomiono jednak regularnych połączeń krajowych i zagranicznych. W sytuacji, kiedy nie można było prowadzić działalności lotniczej, podjęto decyzję o rozbudowie lotniska.
W grudniu 2020 roku poinformowano, że lotnisko zostanie rozbudowane. Powierzchnia dwóch budynków lotniska została zwiększona z 4500 metrów kwadratowych do 23 000 metrów kwadratowych. Zwiększy to przepustowość lotniska z 300 do 900 pasażerów na godzinę, co pozwoli obsłużyć 1,2 mln pasażerów rocznie.
Budynki dworca lotniczego obejmują halę odlotów o powierzchni 6500 metrów kwadratowych, halę przylotów o powierzchni 7000 metrów kwadratowych, część gastronomiczną o powierzchni 1000 metrów kwadratowych, 20 stanowisk odprawy paszportowej i 28 stanowisk odprawy celno-bagażowej, sklepy z pamiątkami, restauracje, bary, windy i ruchome schody.
Nowe lotnisko posiada pas startowy o długości 3650 metrów i szerokości 60 metrów (co pozwala przyjmować duże samoloty) oraz płytę postojową, która może pomieścić osiem samolotów.
Jerzy Niemociński