Pod koniec listopada w Krakowie i Warszawie odbyły się spotkania przedstawicieli branży turystycznej Cypru oraz Polski.
Sukcesem zakończyły się dwie sesje Warsztatów Cypryjskich zorganizowanych w Polsce przez Ministerstwo Turystyki Cypru. Odbyły się one w Krakowie i Warszawie.
Na dwustronne rozmowy z pracownikami polskich biur podróży przyleciało ponad 40 osób reprezentujących cypryjską branżę turystyczną. Byli wśród nich przedstawiciele regionalnych instytucji odpowiedzialnych za promocję turystyki, cypryjskich biur podróży, organizatorów turystyki biznesowej i branży spotkań, hotelarze, a także przedstawiciele cypryjskiego Ministerstwa Turystyki.
W Krakowie warsztaty odbyły się w Hotelu Park Inn by Radisson, a w Warszawie w Hotelu Marriott.
Przedstawiciele polskich biur podróży, którzy przyszli na spotkanie z Cypryjczykami szukali nowych ofert wypoczynku na Wyspie Afrodyty, jak potocznie określa się Cypr. Wielu z nich nawiązało nowe kontakty biznesowe. Miejmy nadzieję, że wkrótce zaowocują one podpisaniem kolejnych umów o współpracy.
Po dwustronnych rozmowach reprezentantów branży turystycznej obu krajów odbyła się oficjalna prezentacja cypryjskiej oferty turystycznej. Przedstawili ją: Barbara Horowska – Kowalska z Cyprus Tourism Poland i Doros Georgiades, kierownik ds. stosunków międzynarodowych w cypryjskim Ministerstwie Turystyki. Warsztaty zakończyły się uroczystym lunchem.
W tym roku Cypr odwiedziło niewielu turystów z Rosji. Stąd Cypryjczycy podejmują działania w celu pozyskania w ich miejsce nowych turystów pragnących spędzić urlop w tym kraju.
Polscy turyści stali się w ostatnim czasie bardzo ważnymi klientami dla cypryjskiej turystyki. Cypr jest coraz bardziej popularny wśród Polaków, co powoduje, że znacznie wzrosła liczba naszych rodaków wybierających ten kraj jako miejsce wypoczynku. W tym roku, do końca października, kraj ten odwiedziło 163 tys. polskich turystów. Dzięki temu znaleźliśmy się na czwartym miejscu wśród narodowości najliczniej odwiedzających Cypr (po Anglikach, Izraelczykach i Niemcach). Wpływ na to miało kilka czynników. W stosunku do lat poprzednich wypoczynek na Cyprze stał się cenowo bardziej dostępny. W dużej mierze jest to wynikiem rozwoju połączeń lotniczych między naszymi krajami realizowanych przez tanich przewoźników, takich jak Wizz Air czy Ryanair oraz wzrostu liczby połączeń czarterowych.
Coraz częściej Polacy odwiedzają Wyspę Afrodyty poza sezonem letnim, gdyż oferta spędzenia czasu wolnego stała się bogatsza i bardziej różnorodna. Nie ogranicza się ona tylko do „plażowania” nad ciepłym morzem. Szerzej promowane są różnorodne formy aktywnego wypoczynku, które można realizować o każdej porze roku. Dzięki efektywnym działaniom w tym zakresie Cypr jest coraz częściej postrzegany jako miejsce całorocznego wypoczynku.
Cypryjczycy realizują wiele inwestycji w zakresie rozbudowy i modernizacji infrastruktury turystycznej. Powstają nowe hotele, atrakcje turystyczne, miejsca rekreacji. Rozbudowywane są mariny, bazy sportowo-rekreacyjne i infrastruktura transportowa.
Niezmiernie ważne jest też to, że organizatorzy turystyki na Cyprze czynią wiele starań w celu stałego podnoszenia jakości obsługi gości i świadczonych usług.
JEN