Na całym świecie, 17 listopada, obchodzony jest dzień jednego z najbardziej znanych tureckich deserów – baklawy (tur. baklava).
Ten słodki przysmak występuje w różnych smakach i kształtach. Święto baklawy to idealna okazja, żeby dowiedzieć się o niej trochę więcej.
Najstarsze, pisemne wzmianki o tym deserze pochodzą z 1473 roku i znalazły się w Księgach Kuchennych Pałacu Topkapı. Dzięki temu wiadomo, że przepis na ten turecki smakołyk ukształtował się w czasach Imperium Osmańskiego. Podstawowym składnikiem baklawy są warstwy ciasta filo. Tradycyjnie powinno ich być 40. Przekładane są posiekanymi orzechami lub pistacjami i nasączone syropem cukrowym lub miodowym.
Rodzaje baklawy
Baklawa przyjmuje różne kształty i kolory. Najbardziej znana w Türkiye (Turcji) jest Fıstıklı Baklava, przełożona i posypana pistacjami. Zazwyczaj kroi się ją w małe kwadraty lub prostokąty. Inny rodzaj tego deseru to Kuru Baklava, czyli sucha baklawa. Do jej przyrządzenia używa się gęstszego syropu, przez co jest słodsza i bardziej sucha niż klasyczna wersja. Można ją przygotować z dowolnymi orzechami, ale najczęściej używa się pistacji. Baklawa z orzechami włoskimi to Cevizli Baklava. Mniej słodka, stanowi przeciwwagę dla wersji z pistacjami. Zupełnie inny kształt ma Bülbül Yuvası, dosłownie „gniazdo słowika”. Jak nazwa wskazuje, ta baklawa jest okrągła, a środek ma wypełniony pistacjami lub orzechami włoskimi i polany syropem. Natomiast Sütlü Nuriye to najlżejsza ze wszystkich baklaw. Ma też trochę inny kolor, gdyż polana jest mlekiem, a nie syropem. Ostatni rodzaj baklawy to Fıstık Sarma, czyli pistacjowe ruloniki zrobione wyłącznie z tych orzeszków i cukru. W tej wersji deseru nie ma warstw ciasta filo, przez co jest mniej słodki, ale nadal polewa się go syropem.
Ciekawostki o baklawie
Podczas szczytu gastronomicznego w Ankarze w 2018 roku pobito rekord Guinnessa na największą na świecie baklawę. Deser podzielony na 11 800 kawałków, ważył 513 kg. Przez pięć godzin 18 kucharzy przygotowywało baklawę, zużywając 150 kilogramów masła i 80 kilogramów orzechów włoskich.
Baklawa z Gaziantep (Antep Baklava) otrzymała jako pierwszy turecki produkt chronione oznaczenie geograficzne przyznawane prze Unię Europejską. To certyfikat oznaczający nazwę regionu, miejsca albo kraju używaną do opisu produktu z niego pochodzącego.
Obchodzony 17 listopada Dzień Baklawy można świętować w ulubionej tureckiej restauracji albo próbując zrobić ten pyszny deser w domu.