Wyjeżdżając do państw Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu można ubiegać się o kartę EKUZ. Tylko jak jej posiadanie przekłada się na ubezpieczenie podróżne? Czy posiadając kartę EKUZ powinniśmy w ogóle zainteresować się wykupieniem polisy podróżnej? Tego i kilku innych rzeczy dowiesz się z poniższego tekstu, więc zachęcamy do krótkiej lektury!
Oczywiście trzeba liczyć się z tym, że karta EKUZ upoważnia nas jedynie do skorzystania z publicznej opieki lekarskiej tylko wtedy, gdy jest to niezbędne. Do tego każdy z nas musi liczyć się z tym, że jej posiadanie oznacza, że będziemy traktowani przez zagraniczną służbę zdrowia na tak samo, jak mieszkańcy kraju, w którym będziemy przebywać.
Jeśli zatem będziemy chcieli skorzystać ze świadczenia, które w danym kraju jest płatne, to sami także będziemy musieli ponieść z tego tytułu koszty. Nie ma w tym przypadku znaczenia, czy takie świadczenie w Polsce jest darmowe w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, czy też nie. Koszty zawsze pozostają po naszej stronie.Oczywiście to dopiero początek, ponieważ o kartę EKUZ można ubiegać się we wszystkich innych państwach członkowskich UE. Do tego chodzą też wspomniane państwa należące go Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu, a więc mowa tutaj o Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, czy Szwajcarii.
Jeśli zajrzymy na https://wakacyjnapolisa.pl/ubezpieczenie-podrozne/, to dojdziemy do wniosku, że nie ma sensu narażać się niepotrzebne koszty, zwłaszcza że na wyciągnięcie ręki czeka na nas właśnie ubezpieczenie podróżne. Jego zakres jest tak szeroki, że nikt z nas nie będzie musiał obawiać się o swoje bezpieczeństwo w czasie zagranicznego wyjazdu i to bez względu na jego charakter.
Dlatego bez względu na to, czy wyjeżdżamy do jednego z krajów UE, czy EFTA, to zawsze powinniśmy wyrobić kartę EKUZ oraz sięgnąć po ubezpieczenie podróżne. Im bardziej rozbudowane ono będzie, tym większa pewność, że nawet w najtrudniejszych przypadkach będziemy odpowiednio chronienie.