Podróże i rekreacja

Fenomen Escape Roomu w Polsce

Escape Room robi furorę w polskiej rozrywce, jak deklaruje 41% respondentów badania zrealizowanego w 2018 roku przez serwis Prezentmarzeń. Fakt ten potwierdzają również liczby - w Polsce działa już ponad 970 pokoi zagadek i ciągle powstają nowe.

Z tej kreatywnej formy spędzania czasu korzystają grupy znajomych, rodziny z dziećmi, a nawet pracodawcy integrując czy rekrutując pracowników. Skala popularności Escape Roomu w naszym kraju jest tak duża, że doczekaliśmy się Mistrzostw Polski w tej zabawie, znaczącej społeczności fanów, a nawet idei nowego ruchu turystycznego. Moda na zabawę w Escape Room trafiła do Polski 4 lata temu, pierwsze pokoje zagadek pojawiły się we Wrocławiu, następne w stolicy.

W przeszłości Escape Room funkcjonował jako gra komputerowa oparta jedynie na opisie pomieszczenia, z którego należało się wydostać po rozwikłaniu wszystkich zagadek. Dziś w realnym świecie zdobywa coraz więcej fanów, którzy w zaaranżowanym pokoju testują swoje umiejętności i oddają się kreatywnej, zespołowej rozrywce.

Organizatorzy gry zapewniają uczestnikom pokoje o różnej tematyce. Zabójstwo, wyprawa na Marsa, katastrofa lotnicza, ucieczka z więzienia czy zagadka Enigmy – chętni mogą wybierać w coraz większej liczbie propozycji. Pokoje różnią się poziomem trudności oraz liczbą uczestników, która może wziąć udział w zabawie. Jedno jest pewne - rozgrywka jest tak skonstruowana, żeby była oryginalna i wciągająca. Nie każdej grupie uda się wyjść z pokoju samodzielnie. Wówczas można uzyskać podpowiedź od Mistrza Gry lub spróbować swoich sił jeszcze raz. – wyjaśnia Grzegorz Rożalski z serwisu Prezentmarzeń.

Fenomen popularności Escape Roomu, szczególnie w dobie coraz mocniej dominującej wirtualnej rzeczywistości polega na powrocie do korzeni, czyli bezpośredniej ludzkiej komunikacji, realnej interakcji między uczestnikami. Współpraca i wspólne radzenie sobie z rozwiązywaniem zagadek w nieprzewidywalnych, często zaskakujących okolicznościach, daje poczucie dobrej, kreatywnej zabawy. Co istotne, jest to w zasadzie rozrywka dla wszystkich, zarówno młodych, dojrzałych uczestników, rodzin z dziećmi – wystarczy dobry dobór tematyczny pokoju z odpowiednim poziomem trudności i można śmiało ruszać do gry.

Projektanci przygotowując pokoje zagadek natrudzili się, aby atrakcje były ciekawe, oryginalne i trzymały w napięciu do samego końca. W efekcie powstała emocjonująca gra łącząca sprawność fizyczną, inteligencję, błyskotliwość i logiczne myślenie. Możliwości wykorzystania Escape Roomu dostrzegł również biznes.

Popularność w Polsce Escape Roomu wciąż rośnie, pokoje zagadek otwierane są nawet w galeriach handlowych, zyskując dalszy rozgłos i grono nowych klientów. Dla większości zabawa w Escape Room to pomysł na kreatywną rozrywkę, dla pasjonatów to już forma rywalizacji, która przerodziła się w zorganizowanie Mistrzostw Polski w Escape Room.

*Materiał prasowy zilustrowano danymi z badania „Ulubione aktywności sportowe i rozrywki Polaków” serwisu Prezentmarzeń. Badanie zrealizowano w formie ankiety online w maju 2018 roku na próbie 1376 respondentów.
data ostatniej modyfikacji: 2018-10-17 15:13:28
Komentarze

Egzaminy językowe

Nauka języka za granicą
boks_2015_uniwersalny.jpg
ATAS_220.gif

Przegląd uczelni w Polsce
przeglad_uczelni_boks_220.gif
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura
miniatura
miniatura Uniwersytet Gdański - 3
 
Polityka Prywatności