Rozpoczęła się Etapowa Wyprawa Dookoła Świata im. Ignacego Domeyki i Władysława Wagnera. Jej uczestnicy spotkali się z Mabel Wagner, żoną Władysława Wagnera - pierwszego Polaka, który opłynął świat!

9 sierpnia 2018 r. rozpoczął się etap "Ameryka Północna" w ramach Etapowej Wyprawy Dookoła Świata im. Ignacego Domeyki i Władysława Wagnera. Jej organizatorami i uczestnikami są uczniowie oraz absolwenci CXXII Liceum Ogólnokształcącego im. Ignacego Domeyki w Warszawie, zrzeszeni w Telewizji Szkolnej IgnaśTV. Ta niekomercyjna, non-profit Wyprawa realizowana jest w ramach prowadzonej przez nich Międzynarodowej Kampanii Domeyko & Wagner - Dziedzictwo.

Warto zaznaczyć, że wyprawa rozpoczęła się w roku obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

18 sierpnia 2018 r. uczestnicy wyprawy spotkali się z Mabel Wagner, żoną Władysława Wagnera - zasłużonego polskiego harcerza i żeglarza. To niecodzienne spotkanie trwało ponad 6 godzin. Padło wiele ważnych słów i opowiedziane zostały niezwykłe historie.

Cała ekspedycja nosi imię dwóch zasłużonych, a jednak zapomnianych Polaków. Ignacy Domeyko walczył w powstaniu listopadowym, był polskim geologiem, który znacząco przyczynił się dla rozwoju Chile w Ameryce Południowej, broniąc przy tym praw ludności autochtonicznej tego obszaru. Władysław Wagner natomiast był pierwszym Polakiem, który opłynął świat pod żaglami, a wyczynu tego dokonał jeszcze przed II Wojną Światową. Jako nastolatek wypłynął z portu w Gdyni pod biało - czerwoną banderą, by sławić Polskę  na morzach i oceanach. Mawiał: "Nigdy nie mów, że nie możesz tego zrobić!". Aż do ich ostatnich dni, w ich sercach Polska zajmowała ważną pozycję. Nie było im jednak dane wrócić na stałe do Ojczyzny ze względu na zawieruchy wojenne (Domeyko - rozbiory, Wagner - II Wojna Światowa i okres PRL).

Celem wyprawy jest promowanie historii tych dwóch niezwykłych osób, sławienie Polski poza jej granicami, spotykanie się z Polonią, ale także samodoskonalenie i zdobywanie nowych umiejętności. W tym celu młodzi podróżnicy odbywają wiele spotkań, prowadzą rozległe działania marketingowe, nagrywają i robią wiele zdjęć - zapełniając setki gigabajtów na dyskach. Chcą w ten sposób promować także niezwykłe podróże do unikalnych miejsc.

Założeniem projektu jest samodzielna praca młodzieży, by mogła ona uczyć się na własnych błędach. Opiekunowie i "dorośli" mają wyłącznie wspierać, a nie wykonywać pracę za młodzież. W ten sposób, wszystkie scenariusze, materiały, pisma i materiały powstają wyłącznie poprzez samodzielną pracę młodych podróżników.

"Pragniemy udowodnić, że my - jako młodzież - mamy moc działania i możemy dokonywać potencjalnie niemożliwego, pomimo braku ogromnych funduszy" ~ Marcin Grochowski, koordynator Kampanii i Wyprawy

Wyprawa potrwa ponad 3 lata, gdyż została podzielona na 6 etapów. Obejmą one ponad 30 miast w 11 państwach na 4 kontynentach, a młodzi podróżnicy pokonają ponad 120 tys. km. Odwiedzą m. in. Kanadę, USA, Chile, Australię, czy Wielką Brytanię. Każdy Etap będzie zaczynać i kończyć się w Warszawie. Eskapada jest realizowana na pokładach jachtów i samolotów, w samochodach, na rowerach, a także pieszo.

Punktem kulminacyjnym ekspedycji będzie premiera wersji reżyserskiej filmu "Śladami Wagnera", która ma odbyć się podczas ostatniego etapu wyprawy - w 2021 roku na Karaibach na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych, podczas 4. Wagnerowskiego Zlotu Żeglarskiego (Wagner Sailing Rally).

Po spotkaniach z Polakami w Toronto (Kanada), Orlando, Miami i Key West (USA), podróżnicy wracają obecnie z Florydy do Chicago, by odbyć kolejne spotkania z Polonią. Następnie powrócą do Toronto, by m. in. wziąć udział w Regatach Niepodległości.

Ta młodzieżowa grupa działa nad projektami związanymi z Domeyką i Wagnerem już od ponad 5 lat. Na swoim koncie mają juz realizację m. in. pełnometrażowego filmu fabularnego "Skarb Domeyki", czy filmu dokumentalnego "Śladami Wagnera". W celu realizacji powyższych przedsięwzięć przemierzyli już ponad 60 tysięcy kilometrów, odwiedzając m. in. Chile w Ameryce Południowej, Karaiby (Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Amerykańskie Wyspy Dziewicze, Portoryko, Dominikana, Jamajka), Francję, Litwę oraz wiele miejsc w Polsce.

Realizacja tego ogromnego przedsięwzięcia jest możliwa jedynie dzięki wsparciu Ludzi Dobrej Woli, Patronów, Partnerów i Sponsorów. Bezcennego wsparcia udzielają także Polacy, mieszkający poza granicami kraju. Inicjatywę objęli patronatem honorowym m. in. Ambasada RP w Waszyngtonie, Bractwo Wybrzeża, Federacja Niezależnych Twórców Filmowych, Yacht Klub Polski, Wagner Sailing Society, czy Polish Yacht Club Chicago.

Wyprawę koordynuje Marcin Grochowski (absolwent CXXII LO, student amerykanistyki UW), a zastępcą koordynatora jest Julia Lesiuk (uczennica klasy maturalnej CXXII LO). Trzecim uczestnikiem pierwszego etapu "Ameryka Północna" jest Kinga Leśniewska (uczennica pierwszej klasy CXXII LO). Monika Kuchnio (absolwentka CXXII LO, studentka amerykanistyki UW) dołączy do etapu "Ameryka Północna" pod jego koniec - w Toronto. Na czas trwania etapu "Ameryka Północna", jako koordynatorzy lokalni, na terenie Kanady działania wspiera Zbigniew Turkiewicz, a w USA Zbigniew Jarząbek. Ponadto, na czas wyjazdu, wsparcie organizacyjne w Warszawie stanowi Gabriela Grzelak (uczennica pierwszej klasy CXXII LO).


data ostatniej modyfikacji: 2018-08-24 09:43:33
Komentarze
 
Polityka Prywatności