Wszystko, co potrzebujesz wiedzieć o wizie do USA, a nie wiesz gdzie zapytać

Tag: USA, wiza

Lista krajów UE, których obywatele potrzebują wizy, żeby wjechać na teren Stanów Zjednoczonych jest krótka. Ale jednym z nich wciąż pozostaje Polska. Chcesz, czy nie – musisz mieć wizę, a jej kategoria musi być zgodna z celem twojej podróży.

Trudność w ubieganiu się o wizę urosła już do rangi mitu i owiana jest mgiełką tajemnic. Dziś obalamy więc szereg nieprawdziwych tez i wyjaśniamy, jak - krok po kroku - przebrnąć przez procedurę aplikacyjną, żeby wizę otrzymać.

O wizie do USA - podstawy

Wizą nazywany jest dokument, który wydaje Ambasada lub Konsulat USA, wklejany na stałe do paszportu. Jej posiadanie nie oznacza gwarancji wjazdu na teren USA, jest jedynie informacją ze strony konsula, że podanie zostało rozpatrzone pozytywnie i że konsul nie widzi przeciwskazań. Koniec końców, decyzja należy jednak do pracownika urzędu imigracyjnego na lotnisku. To on decyduje o tym czy i jak długo możesz przebywać na terenie Stanów.

To teoria. W praktyce bowiem, sytuacje, w których pasażer jest na lotnisku cofany do samolotu bez możliwości wjazdu na teren USA, należą do rzadkości. Żeby tak się stało, musi zaistnieć bardzo konkretna przesłanka.

Ambasada/Konsulat przyznaje wizę na określony czas - przeważnie w przypadku wizy turystycznej, to 10 lat. Przez ten okres możesz wielokrotnie wjeżdżać i wyjeżdżać z USA, przechodząc jednak każdorazowo procedurę imigracyjną na docelowym lotnisku. Ważność wizy liczona jest od momentu wydania do chwili upływu jej ważności. Dopuszczalny termin jednorazowego pobytu określany jest zaś na formularzu I-94. To on rejestruje datę wjazdu i dopuszczalną datę wyjazdu. Jeśli nie dotrzymasz tej drugiej, z dużym prawdopodobieństwem nie zostaniesz wpuszczony na teren USA ponownie.

Wiele różnych kategorii wiz

Kategorii wizowych jest wiele, a rozróżnia je cel podróży. Są min. wizy imigracyjne, przeznaczone dla osób, które wybierają się tam na stałe. Mają one szereg podkategorii, rozróżniający stopnie pokrewieństwa i sytuację - dla najbliższej rodziny obywatela USA, dla osób ubiegających się o wyjazd w celach zawodowych, a także zielone karty. Kategorii imigrantów jest wiele. Ale nie na nich dziś będziemy się skupiać.

Interesują nas wizy nieimigracyjne, które dedykowane są tym, którzy są obywatelami innych krajów, a do USA wybierają się turystycznie, zawodowo, w celach medycznych lub w celu edukacji. Najpopularniejszą kategorią są wizy turystyczne. Określone są symbolami B-1/B-2 i nazywane wizą na pobyt czasowy (kategoria B-1 jest dla celów służbowych, B-2 natomiast, dla celów turystycznych i leczniczych). Otrzymywany dokument posiada jednak często tylko jedno oznaczenie ogólne B-1/B-2.

Zadaniem aplikanta, starającego się o wizę jest udowodnienie, że wyjazd ma faktycznie przedstawiany charakter i że podróżujący nie pozostanie nielegalnie na terenie USA jako imigrant. Istotne jest więc wykazanie posiadania funduszy, które pokryją koszty pobytu, a także udowodnienie, że ma się do czego wracać - czyli więzi z krajem zamieszkania (rodzinne, społeczne i inne).

Dokumenty aplikanta

Żeby przystąpić do procedury aplikacyjnej, wymagany jest szereg dokumentów: formularz wniosku o wizę DS-160 (elektroniczny i dostępny na stronie Ambasady); paszport - którego termin ważności przekracza termin pobytu minimum o pół roku; aktualne zdjęcie - nie starsze, niż 6 miesięcy, o wymiarach 5x5cm; wydruk potwierdzenia umówionego spotkania z konsulem; dokumenty towarzyszące - wszystko to, co pozwala udowodnić stawiane tezy - informacja o zatrudnieniu, PIT pokazujący dochody, akty urodzenia dzieci, które zostaną w domu i będą czekać na powrót rodzica, etc.

Formularz DS-160

To podstawowy dokument, który uzupełnia się o informacje dotyczące danych osobowych, adresowych i innych. Musi zostać wysłany elektronicznie do Ambasady przed umówionym spotkaniem. Wypełniany jest poprzez stronę www i wysyłany automatycznie po zatwierdzeniu. Po jego wysłaniu otrzymuje się kod kreskowy z numerem wniosku. Ten potrzebny jest podczas umawiania spotkania w Ambasadzie. Formularza nie wolno wypełniać ręcznie, ani maszynowo. Dopuszczalna jest jedynie forma elektroniczna. Natomiast wpisywane tam dane, muszą odzwierciedlać prawdę - złapanie na kłamstwie zaowocuje odmową przyznania wizy.

Co i jak - po kolei

  1. Wybierz Konsulat właściwy dla swojego miejsca zamieszkania - ten, do którego udasz się na spotkanie z konsulem.
  2. Wypełnij wniosek w języku angielskim, polskie znaki dopuszczalne są wyłącznie w polach dotyczących imienia i nazwiska.
  3. Wyślij wniosek, sprawdzając wcześniej poprawność danych.
  4. Umów się na spotkanie z konsulem.
  5. Zbierz dodatkowe dokumenty, które chcesz ze sobą zabrać.
  6. Udaj się na rozmowę.
  7. Czekaj na odbiór wizy.

Informacje praktyczne:

  • Zanotuj numer swojego formularza DS-160 na początku wypełniania - przy przerwie w aktywności przewyższającej 20 minut, sesja wygaśnie i wprowadzone dane znikną. Znając numer formularza, można do niego wielokrotnie wracać.
  • Wydrukuj lub zapisz na dysku stronę z kodem potwierdzającym złożenie wniosku - będzie potrzebny do umówienia spotkania i do identyfikacji podczas wizyty w Ambasadzie.
  • Jak zapisać stronę z kodem: po wydrukowaniu potwierdzenia, naciśnij w przeglądarce "back" i wyślij na swój adres maila z kopią dokumentu. W mailu znajdziesz plik PDF, otworzysz go za pomocą programu Adobe Acrobat.
  • Przygotuj się do wypełnienia wniosku - przypomnij sobie nazwę uczelni i jej adres, wynotuj kraje, w których byłeś do tej pory wraz z latami, kiedy odbyła się podróż- to informacje, które trudno sobie przypomnieć od ręki, a sesja bezlitośnie wygasa po 20 minutach.

Koszty

Aplikowanie o wizę wymaga poniesienia stosownej opłaty. To opłata bezzwrotna, nie ma znaczenia sukces lub jego brak, odmowa przyznania wizy nie skutkuje zwrotem kosztów. W chwili obecnej opłata wynosi 160USD. Wniesienie opłaty może nastąpić za pośrednictwem banku lub Poczty Polskiej, ważne, aby posiadać wydruk potwierdzenia uiszczenia stosownej kwoty. Potwierdzenie zachowuje swoją ważność przez rok, po tym czasie (jeśli nie umówisz się na spotkanie), konieczne jest uiszczenie opłaty od nowa.

Umówienie spotkania

Spotkanie umawiane jest za pośrednictwem strony Ambasady. Konieczne jest podanie numeru wniosku (z kodu ze strony z potwierdzeniem), numeru paszportu oraz numeru potwierdzenia wniesionej opłaty.

W Ambasadzie/Konsulacie

Na spotkanie należy się stawić z małym wyprzedzeniem, uwzględniającym czas potrzebny na przejście przez stanowisko kontroli. Potrzebny jest wydruk potwierdzenia złożonego formularza DS-160, zdjęcie, paszport (i poprzednie, jeśli je posiadasz) oraz dokumenty dodatkowe (PIT, akty urodzenia dzieci, zaświadczenie o zarobkach, w przypadku osób skazanych - decyzja prokuratury lub wyrok sądowy, etc.). pamiętaj jednak, że konsul może te dodatkowe dokumenty obejrzeć lub nie - nie ma gwarancji. Natomiast, jeśli uważasz, że zwiększają one twoją wiarygodność, na pewno warto je mieć. Dokumenty dodatkowe powinny być w języku angielskim.

Kontrola

Wejście do Ambasady poprzedza kontrola bezpieczeństwa. Nie wolno wnosić aparatów fotograficznych, tabletów, laptopów, plecaków, dużych toreb (większych, niż format A4), dużych teczek, urządzeń na baterię, jedzenia i napojów, zapalniczek, ostrych przedmiotów. Komórkę należy pozostawić w stanowisku ochrony i odebrać przy wyjściu. Wejście odbywa się przez bramkę - taką, jak na lotniskach. Kolejny etap to zdjęcie odcisków palców (w formie elektronicznego skanu).

Konsul

Sam fakt wejścia do Ambasady jest stresujący i kontrole nie sprzyjają relaksowi. Ale to rozmowa z konsulem jest gwoździem programu i zwykle to ona dostarcza największych emocji. Trzeba jednak - w miarę możliwości - zachować spokój i podejść do tematu zadaniowo. Rozmowa przebiega zwykle w milszej - niż można się spodziewać - atmosferze, a konsul, to przyjazny człowiek, zadający kilka pytań z uśmiechem na twarzy. Jego celem nie jest utrudnienie ci życia. Wykonuje swoją pracę, upewniając się, że masz szczere intencje.

Na spotkanie ubierz się schludnie, ale bez zbędnego napięcia. Jeśli nie nosisz na co dzień garnituru, ubranie go na rozmowę spowoduje, że będziesz czuł się sztywno i mało komfortowo. Załóż coś normalnego i czuj się w tym pewnie.

O podjętej przez konsula decyzji dowiesz się od razu, otrzymasz od niego informację o skutku rozmowy i przyznaniu lub odmowie wizy. Jeśli wizę otrzymasz, paszport zostaje w Ambasadzie, a jego zwrot nastąpi za pośrednictwem firmy TNT lub za sprawą odbioru osobistego (w zależności od wybranej przez ciebie opcji).

Wizy do USA a dzieci

Jeśli w podróż do USA wybierasz się z dzieckiem, ono także potrzebuje wizy. Potrzebuje jej każdy obywatel Polski. W odróżnieniu od dorosłych jednak, dzieci do lat 14 nie muszą stawiać się na rozmowę osobiście i nie są zdejmowane ich odciski palców.

Jeśli aplikacja dotyczy dziecka i nie jest konieczne jego stawienie się na rozmowę, wciąż konieczne pozostaje uiszczenie opłaty, złożenie wypełnionego wniosku DS-160 oraz umówienie terminu spotkania. Firma kurierska TNT, która przekaże dokumenty konsulowi, musi natomiast otrzymać potwierdzenie, że aplikujący może ubiegać się o wizę bez osobistego stawiennictwa (do pobrania ze strony Ambasady), potwierdzenie złożenia elektronicznego wniosku DS-160, zdjęcie i paszport. Na miejscu wypełnia się formularz dostarczenia kompletu dokumentów. Należy pamiętać także o kopiach wiz rodziców (jeśli je mają) oraz oznaczeniu w podaniu z kim dziecko będzie podróżować. Jeśli podróż ma się odbyć bez rodziców, należy wyjaśnić w odrębnym dokumencie, dlaczego tak będzie i w jakim dokładnie celu dziecko jedzie. Jeżeli nazwiska dziecka i rodziców są różne, potrzebny jest również odpis aktu urodzenia lub postanowienie sądu, jeśli sprawa wynika z postępowania adopcyjnego.

Kurier TNT dostarcza komplet dokumentów do Ambasady, a po zakończeniu procedury wizowej, zwraca dokumenty aplikantowi (rodzicom). Sam proces wizowy trwa z reguły około 10 dni.

Podróż dziecka do USA

Formalności wydają się mało przyjemne, warto jednak pamiętać, że ostre przepisy ustanowione są w obronie dzieci - w trosce o przeciwdziałanie uprowadzeniom i porwaniom. Zaleca się, aby w przypadku podróży tylko z jednym z rodziców lub z opiekunami, nie będącymi rodzicami dziecka, przygotować pisemną zgodę na wyjazd malucha. Dokument powinien być stworzony w języku angielskim i potwierdzony przez notariusza. Winna się w nim znaleźć fraza: Potwierdzam, że moja żona/mąż/inna osoba podróżuje poza granice kraju z moim synem/córką i wyrażam na to zgodę.

Odmowa otrzymania wizy - da się coś zrobić?

Jeśli procedura nie przebiegnie pomyślnie i konsul nie przyzna wizy, zwykle otrzymuje się wyjaśnienie - powód odmowy. Czasem konsul może rozpatrzyć sprawę ponownie - ale tylko wtedy, kiedy zaistniały okoliczności wpływające na określenie sytuacji aplikującego.

Powody odmowy mogą dotyczyć np. złamania przepisów prawa imigracyjnego, najczęściej o odmowie decyduje paragraf 214 (b). Mówi on o tym, że aplikujący nie wykazał przed konsulem wystarczająco silnej więzi z krajem, która to świadczyłaby o pewności jego powrotu w wyznaczonym terminie.

W przypadku chęci odwołania się od decyzji, można próbować dostarczyć pismo - list od rezydenta lub obywatela USA, jego treść powinna obejmować wyjaśnienie celu podróży wraz z podkreśleniem (i umotywowaniem) chęci powrotu do Polski. Jeśli aplikujący posiada dokumenty, które nie zostały przedstawione konsulowi podczas pierwszej próby, można je także załączyć. Jeśli jednak w sytuacji nic się nie zmieniło, a argumenty dodatkowe nie występują, odwołanie jest raczej tylko stratą czasu.

O wizę można ubiegać się ponownie, rozpoczynając procedurę od nowa - po upłynięciu dowolnego czasu, ale przy zaistnieniu zmian w sytuacji aplikującego (znalezienie dobrze płatnej pracy, kupno mieszkania, pojawienie się rodziny, etc.).

Loteria wizowa

Odwiedziłeś USA, bardzo ci się spodobało i chciałbyś pojechać tam w celach imigracyjnych - zostać w Ameryce na stałe. Loteria wizowa to program, który może ci to umożliwić. Co roku obywa się losowanie, w ramach którego wyłaniane są osoby, mogące ubiegać się o przyznanie wizy imigracyjnej.

Aby wziąć udział w loterii, trzeba być obywatelem kraju, który w loterii wizowej może uczestniczyć, a o po wylosowaniu, o wizę można ubiegać się wraz z najbliższą rodziną. Sam fakt wylosowania w loterii nie jest tożsamy z otrzymaniem wizy - uprawnia jednak do udziału w dalszym postępowaniu. Po zakończeniu loterii wypełnia się stosowny wniosek i udaje na rozmowę do Ambasady. Podobnie, jak w przypadku wiz B-1/B-2, tu także uiszcza się bezzwrotną opłatę za rozpatrzenie wniosku.

Tańsze bilety lotnicze - zakup z wyprzedzeniem

Żeby kupić atrakcyjny cenowo bilet do USA, dobrze jest zrobić to z dużym wyprzedzeniem. Dokonanie zakupu przed aplikowaniem o wizę wiąże się jednak z ryzykiem straty biletu w przypadku odmowy przyznania wizy.

Najlepiej więc o wizę aplikować wcześniej, dając sobie możliwość kupna taniego biletu już z wizą w dłoni. Jeśli to niemożliwe, warto wybrać linię lotniczą, która w swojej taryfie przewiduje możliwość zwrotu kosztów (biletu) w przypadku odmowy otrzymania wizy. Polega to na przedstawieniu dokumentu odmowy (do otrzymania w Ambasadzie). Taką opcję oferuje kilku przewoźników (oferty są jednak zmienne, należy więc to monitorować) - LOT, Lufthansa, SWISS, Air Berlin, SAS oraz Air Canada.

Najczęściej zadawane pytania

  • Jakie pytania zawiera formularz DS-160?

Jeśli chcesz wiedzieć przed wypełnianiem, zajrzyj na stronę Ambasady - tak, jakbyś aplikował, przejrzyj wniosek. Pytania są proste - dotyczą danych osobowych, daty i miejsca urodzenia, wykształcenia, pracy, obecnego zajęcia, celu wyjazdu, miejsca pobytu w USA (adres znajomych, motelu, etc.), towarzystwa podczas podróży - z kim jedziesz, jaki charakter ma wyjazd, źródła i wysokości dochodów, ewentualnych wyroków w przeszłości, wyjazdów zagranicznych, ich celu i dat. Nie warto niczego zatajać, ani kłamać - najpewniej wyjdzie to na jaw, a wówczas na pewno nie otrzymasz upragnionej wizy.

  • Czy paszport może być ważny krócej, niż wskazane pół roku?

Nie i nie ma od tej reguły odstępstwa. W dniu wyjazdu paszport musi być ważny minimum pół roku ponad planowany termin wyjazdu.

  • Wiza jest wciąż ważna, ale paszport nie - muszę ubiegać się o nową wizę?

Absolutnie nie, jeśli wiza zachowuje termin ważności, na teren Ameryki możesz wjechać okazując nowy paszport bez wizy i stary - z ważną wizą. Naturalnie cel podróży musi być zgodny z kategorią posiadanej wizy, a dane osobowe na wizie zgodne z aktualnymi z nowego paszportu. Jeżeli np. zmieniłaś nazwisko po ślubie, należy wziąć przetłumaczony i potwierdzony notarialnie akt ślubu.

  • Status wniosku wizowego - można go sprawdzić?

Można sprawdzić status swojego wniosku przez internet - zajrzyj na stronę Ambasady, wybierz Konsulat, w którym umówiłeś spotkanie i podaj numer kodu kreskowego swojego wniosku.

  • Wiza traci ważność, wystarczy odnowienie?

Nie. Wizy nie da się odnowić, można ubiegać się o nią ponownie. Jeśli termin ważności wizy minął, musisz przejść całą procedurę od nowa. Na pocieszenie, jeśli podczas posiadania wizy twoje więzi z krajem nie osłabły, a pobyty w USA kończyły się w terminie, wskazanym na I-94, nie powinieneś mieć większych problemów z otrzymaniem kolejnej wizy.

  • Nie mam konta w banku, jak dokonać płatności?

Możesz dokonać wpłaty na poczcie, albo za pośrednictwem czyjegoś konta. Istotne, aby w tytule przelewu zawrzeć informację, za kogo jest opłata i posiadać dowód wpłaty w formie wydruku.

  • Ile przed planowanym wyjazdem starać się o wizę?

Termin należy zaplanować uwzględniając potrzebę wcześniejszego zakupu taniego biletu lotniczego. Dobrym okresem wyprzedzenia jest czas około 3 miesięcy przed podróżą.

  • Studiuję i pracuję, a mam do dyspozycji tylko jedno pole we wniosku - co wpisać?

W polu adresu miejsca pracy lub szkoły podaj informacje dotyczące zatrudnienia, a w polu zajęcia - szkoły, wpisz, że jesteś studentem, podaj nazwę i adres uczelni wyższej. Podczas rozmowy powiedz konsulowi, że uczysz się i pracujesz równocześnie.

  • Do wypełnienia we wniosku jest rubryka "numer inwentaryzacyjny paszportu" - nie znajduję takiego numeru w paszporcie.

Ten numer był w paszportach starego typu. Nowe go nie posiadają - zaznacz w tym miejscu "nie".

  • Czy paszport (na miejscu lub w domu) muszę odebrać osobiście?

Nie. Zarówno w punkcie odbioru, jak i pod adresem wskazanym do zwrotu paszportu, dokument może odebrać upoważniona przez ciebie osoba. Musi wylegitymować się dokumentem tożsamości z fotografią, kserokopią twojego dokumentu tożsamości oraz upoważnieniem - odręcznie podpisanego, a mówiącym o upoważnieniu osoby trzeciej do odbioru paszportu (musi tam widnieć imię, nazwisko i numer dokumentu osoby upoważnionej).

"Artykuł na podstawie wszystko o wizach do usa"


data ostatniej modyfikacji: 2016-11-21 11:14:28
Komentarze
Ostatnie:
14.07.2019 21:21
Dodał(a): ~Tomek
Niby "wszystko o wizach", a nie wszystko. Na jaki okres otrzumuje wizę dziecko?
 
Polityka Prywatności