Top 10 - Najpiękniejsze jarmarki bożonarodzeniowe na świecie

Tradycja jarmarków bożonarodzeniowych jest niezmiennie żywa. W szczególności w Europie, zwłaszcza w takich krajach jak Niemcy, Belgia, Dania, a także Polska. Do najpiękniejszych jarmarków bożonarodzeniowych należą niemieckie jarmarki, które ociekają zapachami świat, słodkości oraz kolorowymi ozdobami świątecznymi.

• Najbardziej znanym jarmarkiem bożonarodzeniowym w Niemczech i jednocześnie najbardziej tradycyjnym jest Christkindlmarkt – Jarmark w Norymberdze. Świąteczne stragany przepełnione są wyrobami okolicznościowymi, jak również wypiekami regionalnymi. Przedsięwzięciu towarzyszy świąteczny nastrój z dźwiękami kolęd i pastorałek w wykonaniu chórów i orkiestr. Niemieckie jarmarki podkreślają regionalne tradycje, zabytkowe otoczenie uwzględniające zarówno zwyczaje północnoniemieckie jak i pochodzące z południowych Alp.

• Na odwiedzenie zasługuje drezdeński jarmark Striezelmarkt. Tradycja saksońska jarmarku zarysowała się już w 1434 roku, kiedy odbył się pierwszy jarmark w Dreźnie. Produktem tradycyjnym i promowanym w jarmarku jest strucla, która dała początek nazewnictwu jarmarku. Jarmark trwa od 30 listopada aż do 24 grudnia. Tysiące światełek bożonarodzeniowych ozdabia okolice Frauenkirche. Historia tego jarmarku sięga XV wieku i nie jest to najstarszy jarmark świąteczny w Niemczech.

• Przy zachodniej granicy Niemiec jarmarki świąteczne odbywają się w każdym z miasteczek tworząc wieniec adwentowy, szlak świątecznych przysmaków dla wszystkich zwiedzających. Pośród wąskich uliczek Speyer, zabytkowych kamienic Mainz, Worms rozstawiane są stragany, suto dekorowane, wspaniale oświetlone zachęcające do skosztowania specjałów lokalnych jak również zakupu wyrobów rzemiosła regionalnego. Piwnice winne zapraszają nie tylko na grzane wino, ale również do okazjonalnych świątecznych zakupów. Co więcej jarmark to także szereg występów i imprez jak dzień św. Marcina z licznymi iluminacjami. Jarmark trwa od 28 listopada aż do 4 stycznia. Centrum jarmarku znajduje się w Koblencji gdzie na sześciu placach starego miasta można podziwiać świąteczne cuda.

• Najstarszym jarmarkiem świątecznym w Europie jest jarmark w Wiedniu organizowany od XIII wieku. Obecnie obchodzony jest w wielu miejscach miasta, jednak najsłynniejszym jest Plac Ratuszowy, to centrum jarmarku. Sercem jarmarku jest ogromna choinka dowożona co roku z innego landu, jak również Drzewo Serc. Czas trwania corocznego jarmarku to okres od połowy listopada aż do świąt. Stragany świąteczne zapewniają moc pomysłów na prezenty od ceramiki ludowej przez rękodzieło, kapcie, kurtki, czapki i rękawiczki, wyroby skórzane itp. Stragany wspaniale prezentują się w śniegu, kiedy płatki śniegu wirują w rytmach kolęd, a mróz skrzy się na igłach drzewka bożonarodzeniowego.

• Największym w Europie jarmarkiem świątecznym jest jarmark w Stuttgardzie. 300 lat tradycji daje niesamowite owoce. Wielu turystów przybywa właśnie w okresie przedświątecznym na jarmark by odczuć świąteczny klimat, ciepłą atmosferę, zaznać rodzinnych zakupów. Królują tu drewniane aniołki ręcznie rzeźbione, jak i lokalne wypieki z duża ilością suszu. Bajeczne dekoracje i migające światełka to gratka dla maluchów jak i dorosłych, którzy mają okazję poczuć się jak dzieci w krainie św. Mikołaja.

• Po sąsiedzku godnym polecenia jarmarkiem jest praski jarmark bożonarodzeniowy. Od 26 listopada aż do 1 stycznia można odwiedzić Rynek Starego Miasta udekorowany przepięknymi ozdobami, oświetlony lampkami świątecznymi z ustawioną na Placu Wacława okazałą choinką. Pośród wyrobów oferowanych na jarmarku znajdują się ręcznie robione pacynki jak i miód pitny. Na dzieci czeka nietypowa atrakcja jarmarku, poza pokazami, jest tutaj mini zoo wywołujące co roku wielką radość wśród zwiedzających.

• Europejskim jarmarkiem, który przyciąga turystów jest jarmark w Kopenhadze. Wstęp do Ogrodów Tivoli, gdzie jest co roku organizowany jest odpłatny jednak warto wejść na teren jarmarku. Alejki ogrodów Tivoli zamieniane są na świetlne dróżki, całość przypomina bajecznie kolorową wioskę. Atrakcją jarmarku jest świąteczne piwo pochodzące z lokalnych browarów, które specjalnie na tę okoliczność przygotowują nowe bożonarodzeniowe piwo. Należy dodać, że prócz świątecznych koncertów w Ogrodach Tivoli podczas jarmarku można korzystać z wszelkich karuzel i kolejek.

• Polska tuż obok krajów z jakich tradycja jarmarków się wywodzi także poszczycić się może pięknymi jarmarkami. Najpiękniejszym jest ten w Krakowie. Odbywa się on między 26 listopada a 28 grudnia. Ponad 50 stoisk handlowych ozdabia Rynek Główny oferując między innymi prażone orzechy, pierniki, czy grzańca wprost z beczki bądź małopolskiego soku selerowego, buraczanego. Główną atrakcją jarmarku krakowskiego jest korowód i Konkurs Szopek Krakowskich, których miniatury można nabyć na straganach. W czasie jarmarku nie zabraknie też korowodu kolędników, św. Mikołajów i występów świątecznych.

• Mimo braku śniegu i zimy, jaka zdobi choinki bożonarodzeniowe jarmark Fira de Santa Lucia w Barcelonie jest godzien odwiedzenia. Jarmark odbywa się pod katedrą, gdzie stragany świąteczne proponują zwiedzającym rozmaite ozdoby świąteczne, jemiołę, czy też nugat w kostkach turron. Wystawiana jest także tradycyjna szopka. W tradycji katalońskiej górę nad Mikołajem bierze Caga Tió, czyli świąteczny pieniek "Sraj-wujek". Zadaniem dziecka jest dbałość o pieniek, jego okrywanie, karmienie, w zamian za co pieniek obsypuje w Wigilię prezentami swoich opiekunów. By uzyskać łakocie z pieńka tradycja głosi, iż trzeba go obłożyć kijem śpiewając świąteczną piosenkę. Niegdyś pieniek był żłobiony z drewna, dziś jedynie imituje drewno, przyodziany w berretinę czyli katalońską czapkę czerwoną. Podczas jarmarku można spotkać nie jeden pieniek, który dla turystów może być absolutną nowością. Barcelona jarmark gości od 24 listopada aż do Wigilii.

• Unikalnym jarmarkiem bożonarodzeniowym jest jarmark w Lieseberg w Szwecji, organizowany w największym parku rozrywki. Uchodzi on za najpotężniejszy jarmark, bowiem co roku odwiedzany jest przez trzy miliony turystów. Na jarmark składają się liczne wystawy rękodzielnictwa, jak i zawody sportowe, konkursy kolęd itp. Niesamowite dla jarmarku i bardzo charakterystyczne są zapachy. Park pachnie grzanym winem oraz prażonymi migdałami. Gratka dla najmłodszych jest możliwość spotkania św. Mikołaja, któremu można wręczyć swój list. Na straganach można kupić stroiki, bombki jak i świece ozdobne, szklane dzwonki, drewniane aniołki i mnóstwo drobiazgów.

Urokliwe jarmarki bożonarodzeniowe odbywają się również we Frankfurcie i Düsseldorfie w Niemczech, gdzie na kursy języka niemieckiego zaprasza szkoła językowa Sprachcaffe, we współpracy, z którą powstał powyższy artykuł.



data ostatniej modyfikacji: 2014-11-28 11:23:59
Komentarze
 
Polityka Prywatności