Skąd wzięły się nazwy własne państw i kontynentów?

Wróciliście już z wakacyjnych wojaży? A może jesteście tymi szczęśliwcami, którzy dopiero wyczekują swoich upragnionych wakacji? Gdzie byliście? Gdzie się wybieracie? Czy zastanawialiście się kiedyś skąd wzięły się nazwy kontynentów, które odwiedzamy? Jeśli nie to najwyższy czas poznać prawdę!

AFRYKA

Zaczynamy od najgorętszego, jak przystało na wakacyjny jeszcze artykuł, kontynentu. Ten ogromny obszar pustyń, lasów równikowych i barwnych ludów swą nazwę zawdzięcza starożytnym Rzymianom, którzy część lądu po drugiej stronie Morza Śródziemnego nazwali Africa terra, czyli lądem ludu Afri. Ale skąd ta nazwa dla północnoafrykańskiego ludu? Teorii jest kilka. Jedna z nich mówi, że określenie pochodzi fenickiego afat, czyli kurz, pył, inna, że od greckiego aphrike (αφρίκη) oznaczającego "brak zimna", a są również tacy, którzy uważają, że słowo wywodzi się od łacińskiego aprica, czyli słoneczny. Wszystkie teorie brzmią wiarygodnie.

AUSTRALIA

Kraina kangurów, niedźwiadków koala, bezkresnych pustyń i beztroskich surferów leżąca na półkuli południowej, właśnie temu kierunkowi geograficznemu świata zawdzięcza swoją nazwę. Początkowo nowo odkryty ląd został nazwany po łacińsku Terra Australis Incognita, co oznaczało nie mniej nie więcej a "nieznany południowy ląd". Australis bowiem to po łacińsku "południowy".

AZJA

Jeśli chodzi o etymologię tej coraz częściej odwiedzanej, ale wciąż niezmiernie egzotycznej części świata to również istnieją na jej temat sprzeczne teorie. Jedna z nich mówi, że nazwa pochodzi od asis, co w starożytnym języku egejskim, oznaczało namuły rzeczne, a inna, że od asu oznaczającego wschód lub światło, w nawiązaniu do wschodu słońca. W drugim przypadku wyrażenie Asia oznaczało zatem 'wschodni ląd'.

EUROPA

Europa swą nazwę zawdzięcza łacińskiemu wyrażeniu… Europa, które z kolei wywodzi się od greckiego Εὐρώπη, powstałego ze zbitki wyrazów eurys, czyli szeroki i ops, czyli twarz. Europa to w greckiej mitologii piękna córka fenickiego króla, w której zakochał się Zeus. Ale istnieje też inna teoria mówiąca o tym, że nazwa Europa pochodzi od sumeryjskiego ereb, oznaczającego ciemność, opadanie. Oczywiście po raz kolejny jest to nawiązanie do wędrówki słońca po niebie. Z perspektywy mieszkańców Mezopotamii słońce zachodziło właśnie tam gdzie znajduje się Europa, która była dla nich "zachodnim lądem".

AMERYKA

Wszyscy z pewnością pamiętamy, z podręczników historii, że Ameryka zawdzięcza swoją nazwę znanemu odkrywcy włoskiemu - Amerigo Vespucci, który jako pierwszy okrzyknął nowo poznany ląd kontynentem. Jednak tylko nieliczni wiedzą, że istnieje tez inna teoria dotycząca nazwy "Ameryka", wysnuta przez pewnego antykwariusza z Bristolu, który zasugerował, że nazwa Ameryka może pochodzić od fundatora wypraw odkrywczych do Nowej Funlandii - Richarda Amerike. Ta teoria jest jednak uważana za mało prawdopodobną.

ANTARKTYDA

Na koniec najmniej wakacyjny i najbardziej niedostępny, niemal bezludny kontynent wiecznie skuty lodem. Oryginalnie grecki antarktikos, czyli anti (αντί) + arktikos (αρκτικός) - przeciwieństwo Arktikos (północy). Natomiast Arktikos pochodzi od Arktos - greckiej nazwy konstelacji Wielkiej Niedźwiedzicy, widzianej tylko z północnej półkuli. W starożytnej Grecji słowo ἄρκτος [ˈarktos] oznaczało niedźwiedzia.

Kiedy znamy już podstawy możemy przejść do szczegółów. W kolejnych częściach dowiecie się skąd wzięły się nazwy Bahamy, Brazylia czy Honduras. Tymczasem wspaniałych wojaży po znanych i nieznanych lądach życzy organizator kursów językowych Sprachcaffe Languages.


data ostatniej modyfikacji: 2014-09-03 10:07:50
Komentarze
 
Polityka Prywatności