Wakacje w Skandynawii – co ze sobą zabrać?

Kraje skandynawskie, pomimo braku ciepłych, lazurowych mórz i wyszukanej kuchni, coraz bardziej przyciągają turystów. To świetna propozycja dla osób, które cenią sobie piękno przyrody – fiordów, gór czy rozległych płaskowyżów, a także lubią aktywnie spędzać czas jeżdżąc na rowerze, uprawiając nordic walking czy pływając kajakiem.

Klimat Skandynawii

Dla przeciętnego Polaka Norwegia czy Szwecja to kraje, w których jest zimno, i to przez cały rok.

Tymczasem nie do końca tak jest, ponieważ klimat w krajach skandynawskich jest dość zróżnicowany – wszystko zależy od tego, gdzie zamierzamy wybrać się na urlop. Południowa i centralna Norwegia znajduje się w strefie klimatu umiarkowanego morskiego, gdzie średnia temperatura w najcieplejszym miesiącu - lipcu, kiedy najczęściej wybieramy się na urlop, wcale nie odbiega od naszych polskich realiów - dla Oslo wynosi 16,4°C, podczas gdy dla Warszawy jest to wynik 18°C. Również w tym kontekście nie przeraża wartość 16,5°C w przypadku Kopenhagi.

Dopiero północna część Norwegii i Szwecji jest bliższa naszym wyobrażeniom, ponieważ znajduje się w strefie klimatu umiarkowanego chłodnego morskiego, graniczącego na północnych krańcach ze strefą klimatu arktycznego – w norweskim Tromsø, na północy, średnia temperatura w lipcu wynosi już 11,8°C.
Niestety, Skandynawia nie jest dobrym kierunkiem jeśli chcemy uciec przed deszczowym latem – o ile w Warszawie średnio potrafi w lipcu spaść 76 mm wody na m2, o tyle  Sztokholm ze swoim wynikiem 72 mm i Oslo 81 mm wydają się niezgorszą kompanią.

Kierunek Skandynawia – co warto spakować?
Na dobrą i złą pogodę
To, co znajdzie się w naszym bagażu zależy m.in. od warunków pogodowych, a te, jak już wiemy, w Skandynawii bywają dość kapryśne.
Dlatego też pomimo letniej pory nie powinniśmy zapomnieć o ciepłej odzieży – polarze, kurtce przeciwdeszczowej (i parasolu – na miejsce spacery), wygodnych nieprzemakalnych butach (górskich lub trekkingowych), ciepłym swetrze i czapce (może być z daszkiem lub bandana - jest dobra zarówno na upały, jak i niepogodę). Warto również pamiętać, że lepiej mieć na sobie kilka warstw lżejszej odzieży, bo dzięki temu łatwiej dostosować się do aktualnych warunków pogodowych.
Wśród akcesoriów podróżniczych powinny się również znaleźć okulary słoneczne z filtrem (niezastąpione nie tylko podczas upałów, ale również wycieczki na lodowiec, aby ochronić oczy przed promieniami słonecznymi odbijającymi się od jego powierzchni), odpowiedni krem przeciwsłoneczny, środek przeciw owadom (głównie komarom) i sandały jako lżejsza alternatywa dla krytych butów.
Samolotem i na wycieczkę
W kompletowaniu listy rzeczy potrzebnych w podróży powinniśmy wziąć również pod uwagę środek transportu, którym będziemy się poruszać. Jeśli będzie to samolot, np. tanie linie lotnicze Norwegian, musimy się ograniczyć do najbardziej potrzebnych rzeczy, ponieważ możemy wziąć ze sobą tylko bagaż podręczny (do 10 kg). A jeśli zdecydujemy się na samochód i przeprawy promowe, np. z Gdyni do Karlskrony, to pomimo zazwyczaj spokojnych wód Bałtyku warto spakować jakiś lek na chorobę morską.
Jeśli nie planujemy nocować w hotelu, tylko na polu namiotowym czy w drewnianym domku tzw. hytte, powinniśmy zabrać ze sobą śpiwór (wystarczy taki na zakres temperatur od +5 do -10°C) oraz sprzęt potrzebny do biwakowania.
Natomiast jeśli nie chcemy się ograniczyć do spokojnej jazdy na rowerze czy spacerów po Malmö oraz zwiedzania zabytków i myślimy o czymś bardziej ekstremalnym, w naszym bagażu nie powinno zabraknąć odpowiednego sprzętu – np. w przypadku wyprawy na lodowiec powinniśmy zaopatrzyć się w m.in. kijki, raki, czekan oraz linę.
Sprzęt fotograficzny i mapy
Zanim wybierzemy się w podróż, powinniśmy odpowiednio ją zaplanować – do dyspozycji mamy tradycyjne mapy i przewodniki lub dobrodziejstwa cywilizacji w postaci nawigacji GPS w telefonie lub osobnym urządzeniu.
Można również pomyśleć o urządzeniach łączących kilka różnych funkcji i przez to bardziej przydatnych w podróży. Jednym z nich jest Vasco Traveler, urządzenie wielkości smartfona, które nie zajmie wiele miejsca w bagażu i oprócz nawigacji oferuje m.in. funkcje wysyłania SMS-a ze współrzędnymi w sytuacjach awaryjnych czy elektronicznego tłumacza mowy, który przetłumaczy czyjąś wypowiedź z norweskiego czy duńskiego na polski, a nam pomoże np. zamówić ciastko w szwedzkiej kawiarni.
Warto pamiętać też o sprzęcie fotograficznym, kamerach sportowych czy lornetkach – Skandynawia to przede wszystkim przepiękne widoki i zróżnicowane geograficznie krajobrazy. Ich uwiecznienie na pewno byłoby dobrą pamiątką z wakacji.

dodane przez UnAgency


data ostatniej modyfikacji: 2014-07-25 09:53:26
Komentarze
 
Polityka Prywatności